Proiect ” Sprijin pentru implementarea Conventiei de la Istambul in Romania “

Proiect ” Sprijin pentru implementarea Conventiei de la Istambul in Romania “

Proiectul vizeaza in mod implicit reducerea violentei in familie si a violentei impotriva femeilor . ANES ( Agentia Nationala pentru Egalitatea de Sanse ) si-a propus schimbarea paradigmei in domeniul violentei sexuale, in sensul abordarii integrate prin furnizarea de examinari medicale si medico – legale asistenta post – traumatica si consiliere a victimelor violentei sexuale, prin infiintarea a zece centre de interventie pentru victimele violentei sexuale . Spitalul Judetean de Urgenta Bacau este una din unitatile medicale identificate la nivel local in care functioneaza unul din aceste centre.

ANES a asigurat prin bugetul proiectului, atat dotarea fiecarui centru cu echipamente , instrumentar si consumabile medicale adecvate , cat si organizarea de seminare de informare a personalului specializat , cu participarea unor experti specializati care au elaborat si metodologia de lucru la nivelul celor zece centre.

In paralel a fost elaborata o metodologie unitara si un set standardizat de instrumente la nivel national, pentru lucrul cu agresorii si au fost organizate sesiuni de instruire a furnizorilor de servicii sociale publice si private asupra modului de lucru cu agresorii . [citeste proiect…]