Compartiment Recuperare, Medicina fizica si Balneologie

• Sârbu Mihaela Cristina – medic primar

Asistent coordonator
Ilisei Maria Catalina – asistent medical principal

0234-534000 ( interior 1627 )

Telefonul apartinatorului
0234-202145

Compartimentul BFT – Recuperare  Medicala  este situat la etajul  V al  Spitalului  Judetean de Urgenta Bacau, pavilion medico-chirurgical si  dispune de  un numar de 5 paturi.

Bolnavii tratati beneficiaza   de  cazare  in doua  saloane : un salon de patru paturi pentru femei  si un salon ( comun  cu compartimentul reumatologie ) cu  un pat pentru  barbati.

Numarul pacientilor  internati  este de 12/luna iar durata spitalizarii este  de  11 zile  / pacient.

Gama de  boli  care sunt  tratate in cadrul acestui  compartiment este foarte diversa , incepand cu grupul afectiunilor osteo – articulare degenerative, afectiuni  sechelare post traumatice, afectiuni  reumatismale  inflamatorii continuand cu boli neurologice . Sunt tratati bolnavi protezati osteo – articular.

Adresabilitatea  a crescut  simtitor  in ultimul timp  si  se  datoreaza calitatii serviciilor  prestate , competentei personalului  si   dotarii cu  aparatura eficienta  in baza  de tratament aflata la parterul  pavilionului medico-chirurgical.