Astazi , 07.11.2022 , primul pacient transportat cu elicopterul de pe heliportul S.J.U. Bacau.

O pacienta de 77 de ani, din comuna Margineni, cu infarct miocardic sever, a fost preluata astazi cu elicopterul de pe heliportul S.J.U. Bacau si transportata la Spitalul Clinic ” C.I. Parhon ” din Iasi, in vederea efectuarii unei coronarografii si montarea de stent – interventii specifice in astfel de cazuri.

Datorita heliportului operationalizat la S.J.U. Bacau pacienta a ajuns la Iasi in 20 de minute ( si nu in doua ore cat ar fi durat transportul cu ambulanta ) , pentru a primi tratament de specialitate, in acord cu complexitatea cazului.